E-bike, czyli rower elektryczny

rower elektryczny

Coraz popularniejszą alternatywą dla rowerów klasycznych są rowery elektryczne znane również jako e-bike. Choć mogłoby się wydawać, że od zwykłych rowerów różnią się one głównie wbudowanym silnikiem – nic bardziej mylnego. Rowery elektryczne to urządzenia charakteryzujące się rozmaitymi nowinkami technologicznymi wynikającymi ze skomplikowanej budowy tego pojazdu. Co charakteryzuje rowery elektryczne?

Części rowerów elektrycznych

Jak sama nazwa wskazuje – rower elektryczny (dostępny na https://www.greenbike.pl/rowery-elektryczne-c-73.html) musi posiadać instalację elektryczną. W tym miejscu automatycznie nasuwa się fakt, że rower ten jest wyposażony w odpowiednie okablowanie mające na celu transportować prąd do poszczególnych elementów roweru. Poza tym rowery elektryczne są zwykle wyposażone w display mający na celu na bieżąco monitorować nie tylko prędkość oraz stan baterii e-bike’a, ale przede wszystkim kontrolować poszczególne funkcje motoryczne wbudowane w moduły silnika rowera. 
Biorąc pod uwagę baterię, która zamontowane w rowerze znacznie zwiększa masę całkowitą, niezbędne są również odpowiednio mocniejsze hamulce, niż ma to miejsce w przypadku rowerów klasycznych. Fakt ten sprawia, że części do e-bike’ów różnią się znacznie od części klasycznych mimo bliźniaczo podobnego wyglądu.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Zdecydowanie najpopularniejszą wersją e-bike jest rower typu miejskiego. Ten typ bicykla o napędzie elektrycznym szturmem wbił się do miast na całym świecie, nie trudno spotkać je na ulicach – również z możliwością krótkoterminowego najmu. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się elektryczny rowery górskie, które – choć nieco wypaczają ekstremalność wysokogórskich wojaży na dwóch kołach – stają się gratką dla osób ceniących sobie ostrą jazdę po stromych wzniesieniach. Nie da się ukryć, że ułatwienie płynące z napędu elektrycznego sprawia, że rowery elektryczne coraz częściej padają łupem fanatyków jednośladów.