Jak wybrać buty do biegania?

buty do biegania

Jeśli chodzi o buty do biegania, im bardziej techniczne, tym większa różnorodność opcji do wyboru. To może sprawić, że rzeczy są trochę mylące dla nowych biegaczy, którzy dopiero zaczynają. Skąd wiesz, który typ buta jest odpowiedni dla Twoich stóp? Jaki rodzaj trampka zapewni Ci komfort i pomoże uniknąć tych kłopotliwych urazów biegowych? Trudność w wyborze pary butów do biegania może wydawać się małą rzeczą, ale w rzeczywistości jest to coś, z czym zmaga się wiele osób.

Poznaj swój typ stopy i wymiary

Kupując buty do biegania, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest ustalenie, jaki masz typ stopy. Możesz to zrobić poprzez wykonanie pomiarów swojej stopy i porównanie ich z wykresami na stronie producenta. W ten sposób możesz znaleźć odpowiedni rozmiar buta dla swojego typu stopy. Ale trzeba też znać swój typ stopy. Więc jakie są typy stóp?

  • Stopa normalna: Normalne stopy są wystarczająco elastyczne, aby z łatwością dopasować się do każdego typu buta do biegania.
  • Osoby z płaskostopiem: Osoby z płaskostopiem mają niski łuk, więc często potrzebują buta z dodatkowym wsparciem.
  • Osoby z wysokimi łukami: Osoby z wysokimi łukami mają wyższy łuk niż normalnie i często potrzebują miękkiego, elastycznego buta.

Przetestuj buty

Kiedy już zdecydujesz, jaki rodzaj buta chcesz, będziesz chciał wyjść na chodnik na testowy bieg, zanim zobowiążesz się do zakupu. Będziesz w stanie powiedzieć, jaki rodzaj buta potrzebujesz lepiej po wypróbowaniu go w prawdziwym świecie. Gdy testujesz buty do biegania, powinieneś chodzić w nich przez pewien czas, aby uzyskać poczucie, jak się czują. Pomyśl o tym jak o przymierzaniu pary nowych butów – chcesz się upewnić, że są wygodne i że dobrze pasują. Niektóre rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas biegu próbnego obejmują:

  • Twój rozkrok: Twój krok może się zmienić, gdy nosisz buty, co może wiele powiedzieć o tym, jakie dopasowanie otrzymujesz.
  • Podłoże: Chcesz mieć pewność, że buty trzymają się podłoża (unikaj nadmiernego poślizgu i ślizgania).
  • Twoje stopy i kostki: Czy Twoje stopy i kostki czują się komfortowo, czy może czują się ściśnięte lub ograniczone?