Rower górski idealny na każdą przejażdżkę

rower górski

Wiosna i lato to świetny czas na to, by zamienić samochód na ekologiczny transport, jakim jest rower. Dobrze jest wybrać taki model, który pozwoli na to, aby się dało nim jeździć po różnych ścieżkach zarówno miejskich, jak i wiejskich. Dlatego też znakomicie sprawdzi się rower górski, który jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, niezależnie od płci oraz weku. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać tego rodzaju rower i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego?

Dobrze jest, aby rower górski był wybrany pod względem:

  • rozmiaru kół,
  • ramy,
  • siodełka,
  • dodatków.

Warto wspomnieć także o tym, by rower ten był wybrany tak, aby wygodnie można było na nim spędzić długie godziny w trasie, dlatego ważny jest dobór amortyzatorów, które ułatwiają jazdę, zwłaszcza w ciężkim terenie. Nie można także zapomnieć o kierownicy, która powinna na tyle lekko poddawać się przy różnych manewrach, co sprawi, że jazda będzie przyjemnością. Rower ten powinien też mieć dodatki w postaci świateł z przodu i z tyłu, przez co będzie się, dało jeździć bezpiecznie wieczorem, jak i nocą. Dobrze jest wybrać rower, który ma siodełko wykonane z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, dzięki czemu nie będzie ono przeszkadzać nawet wtedy, gdy trasa będzie wymagająca i jednocześnie zadba się też o kość ogonową, która przy twardym siodełku mogłaby zacząć boleć, co niewątpliwie rozprasza rowerzystę.

rower górski

Jak czyścić rower górski?

Każdy rower górski należy czyścić najlepiej po każdej przejażdżce, przez co będzie pewność, że wszystkie elementy będą świetnie się sprawować. Dobrze jest używać do mycia zwykłej gąbki z ciepłą wodą i płynem. Dzięki temu delikatne elementy roweru nie zostaną uszkodzone przez ciśnienie wody. Przy myciu kół warto zadbać też o czystość każdej szprychy rowerowej. Do siodełka można dokupić specjalną nakładkę, która chroni je przed zmoknięciem czy innymi zabrudzeniami oraz zarysowaniami.

Dobrze jest pamiętać, by rower górski był dostosowany do wzrostu, dzięki czemu można na nim bezpiecznie jeździć. Warto dodać, że są też dostępne modele rowerów, które mogą rosnąć wraz ze wzrostem dziecka, dzięki czemu można być również ekonomicznym.