Czym cechuje się rower MTB?

Rower górski enduro

Już od dawna wiadomo, że jazda na rowerze ma wielu zwolenników. Na uznanie zasługuje rower MTB, który cieszy się popularnością na rynku. Producenci cały czas poszerzają ofertę górskich rowerów, dając nam wiele możliwości. Liczne propozycje znajdziemy nawet bez wychodzenia z domu, w internetowym sklepie. Przed wyborem warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie cechy ma rower MTB. Co trzeba wiedzieć o tym jednośladzie? Jak dokonać wyboru?

Rower MTB

Najprościej rzecz ujmując, rower MTB to rower górski. Na tzw. góralach jeździ wiele osób, gdyż pojazdy kosztują niewiele i bazują na ciekawych konstrukcjach. Faktem jest, że sprzęt został stworzony tak, aby radził sobie nawet w trudnych warunkach. Możemy go użytkować na leśnym szlaku, górskiej ścieżce, czy też na torze przeszkód. Nawet wyboiste ścieżki i kamienie nie są tutaj problemem. Co ciekawe, rowery MTB są cięższe i bardziej solidne  od rowerów trekkingowych. W efekcie zachowamy doskonałą przyczepność i wytrzymałość roweru. Jaki rower MTB wybrać?

rower mtb

Popularne rodzaje

Rowery górskie to niezwykle szeroka kategoria, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Wyróżnić można następujące podtypy rowerów MTB:

  • Enduro – to najbardziej popularne rozwiązania. Rowery te są niewielkie, posiadają solidną amortyzację i tarcze hamulcowe. Znajdują zastosowanie głównie w górach. 
  • FR – są to rowery zjazdowe, po które sięgają zawodowcy. Odznaczają się dużą ciężkością. 
  • Allmountain – to konstrukcje uniwersalne, które mają szerokie zastosowanie. Wyróżniają się lekkością i dobra amortyzacją. 
  • Hardtail – to dobry wybór dla początkujących osób. Rower MTB tego rodzaju nie posiada tylnej amortyzacji. 
  • Rowery Driftowe – są przeznaczone zazwyczaj do ewolucji i trików. Atutem jest atrakcyjna cena. 

Jak widać, każdy odbiorca może dobrać rower MTB zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i stylem jazdy.